Prirodna nega lica biljnim uljima - Kompletan vodič

Marcipan Blog 2025-05-19

Saznajte kako koristiti prirodna biljna ulja za negu lica. Saveti za masnu, suvu i mešovitu kožu, najbolje kombinacije ulja i iskustva korisnika.

Prirodna nega lica biljnim uljima - Kompletan vodič

U poslednje vreme sve više ljudi prelazi sa komercijalne kozmetike na prirodnu negu lica biljnim uljima. Ovaj pristup ne samo što je ekološki prihvatljiviji, već može biti i izuzetno efikasan za različite tipove kože. U ovom članku ćemo detaljno razmotriti kako koristiti biljna ulja za negu lica, koja ulja su najbolja za određene tipove kože i kako napraviti sopstvene mešavine.

Zašto koristiti biljna ulja za negu lica?

Prirodna biljna ulja sadrže brojne vitamine, minerale i masne kiseline koje dubinski hrane kožu. Za razliku od mnogih komercijalnih proizvoda, kvalitetna biljna ulja ne sadrže parabene, sulfate, silikone i druge potencijalno štetne materije. Ona deluju u skladu sa prirodnim fiziološkim procesima kože, pomažući joj da održi ravnotežu.

Mnoge žene koje su prešle na negu uljima ističu da im je koža postala mekša, hidriranija i da su se smanjili problemi kao što su akne, mitiseri i suvoća. Međutim, važno je znati koja ulja odgovaraju vašem tipu kože i kako ih pravilno koristiti.

Najbolja ulja za različite tipove kože

1. Ulja za masnu i problematičnu kožu

Protiv intuitivno, masna koža takođe ima koristi od pravilno odabranih biljnih ulja. Ključ je u izboru ulja koja neće dodatno zacepljivati pore već će pomoći u regulisanju lučenja sebuma.

Lesnikovo ulje je jedno od najpopularnijih izbora za masnu kožu. Brzo se upija, ne ostavlja mastan trag i pomaže u sužavanju pora. Mnoge korisnice primećuju da im je lesnik pomogao da reše probleme sa bubuljicama i mitiserima. "Koristim lesnikovo ulje već par meseci i koza mi je nikad bolja - pore se nisu ni videle", izjavila je jedna od korisnica.

Jojobino ulje je još jedna odlična opcija. Iako tehnički nije ulje već tečni vosak, jojoba izuzetno dobro imitira prirodni sebum kože, što pomaže u regulisanju lučenja masnoće. "Jojobino ulje vremenom smanjuje lučenje sebuma", ističu stručnjaci.

Za dodatno čišćenje, u mešavinu se može dodati nekoliko kapi eteričnog ulja čajevca koje ima snažna antibakterijska svojstva. Međutim, treba biti oprezan sa čajevcem jer može previše isušiti kožu ako se koristi u prevelikim količinama.

2. Ulja za suvu i dehidriranu kožu

Suva koža zahteva intenzivniju hidrataciju i hranjenje. Za nju su idealna ulja bogata esencijalnim masnim kiselinama i vitaminima.

Arganovo ulje je pravi biser za suvu kožu. Bogato vitaminom E i esencijalnim masnim kiselinama, dubinski hrani kožu i pomaže u regeneraciji. Međutim, neke žene sa osetljivom kožom primećuju da im argan može izazvati iritaciju, pa je dobro prvo testirati na manjem delu kože.

Ulje ploda divlje ruže (šipka) je izuzetno popularno zbog svojih regenerativnih svojstava. "Kada ga nanesem naveče, koza mi je ujutru blistava - ne masna", opisuje jedna korisnica. Ovo ulje je posebno dobro za prevenciju i uklanjanje finih borica.

Bademovo ulje je još jedna odlična opcija za suvu kožu. Lagano je, dobro se upija i bogato je vitaminima A i E. "Koristim bademovo ulje i koza mi je baš lepo hidrirana", deli svoje iskustvo jedna korisnica.

3. Ulja za mešovitu kožu

Mešovita koža zahteva balans između hidratacije suvih i regulisanja masnih zona. Kombinacija lesnika i jojobe često daje dobre rezultate. "Avokado je najbolje ulje za mešovitu kožu - brzo se upija", preporučuje jedna od iskusnih korisnica.

Ulje semenki grožđa takođe odlično funkcioniše za mešovitu kožu. "Bukvalno sužava pore preko noći", tvrdi jedna korisnica. Ovo ulje je lagano, nekomedogeno i bogato antioksidansima.

Kako pravilno koristiti biljna ulja za lice?

Ključ uspeha u korišćenju biljnih ulja leži u pravilnoj primeni. Evo nekoliko osnovnih saveta:

  1. Nanosite ulje na vlažnu kožu - Nakon čišćenja lica, prsknite lice termalnom vodom, hidrolatom ili čak običnom vodom, a zatim nanesite nekoliko kapi ulja. Voda pomaže ulju da se bolje upije.
  2. Koristite male količine - Za celo lice obično je dovoljno 3-4 kapi. "Stavljala sam oko 8-9 kapljica i ispostavilo se da je to previše", priznaje jedna korisnica koja je na početku pravila grešku.
  3. Kombinujte ulja - Najbolji rezultati se postižu kombinacijom baznih ulja sa jednim ili dva eterična ulja. Na primer, lesnikovo ulje može se kombinovati sa eteričnim uljem čajevca za problematičnu kožu.
  4. Budite strpljivi - Koži je potrebno vreme da se prilagodi novom načinu nege. Neke korisnice primećuju da se u početku mogu pojaviti nove bubuljice dok se koža "čišći", ali da se stanje potom znatno poboljšava.

Najčešće greške u korišćenju biljnih ulja

Iako je negovanje lica biljnim uljima relativno jednostavno, postoje određene greške koje mogu dovesti do loših rezultata:

  • Korišćenje prevelikih količina - "Stavljala sam previše ulja i koza ga nije mogla potpuno upiti", priznaje jedna korisnica. Manje je u ovom slučaju više.
  • Izbor pogrešnih ulja za tip kože - Kokosovo ulje, na primer, može biti previše komedogeno za masnu kožu.
  • Mešanje previše eteričnih ulja - "Za negu osetljive kože mora da bude pre svega jednostavna sa što manje sastojaka", upozorava iskusna korisnica.
  • Zanemarivanje hidratacije - Samo ulja nisu dovoljna - kozi je potrebna i vodena faza. "Za svakoga ko ima dehidriranu kožu, sama ulja nisu najbolji izbor", ističe jedna korisnica.

Ociscenje lica uljima (OCM metoda)

Oil Cleansing Method (OCM) je metoda čišćenja lica koja koristi biljna ulja umesto tradicionalnih sapuna i gelova za umivanje. Ova metoda je posebno popularna među osobama sa suvom ili osetljivom kožom, ali može koristiti i drugim tipovima kože.

Osnovni princip je kombinovanje ricinusovog ulja (koje čisti) sa nekim drugim uljem (koje neguje) u odnosu koji odgovara vašem tipu kože. Za masnu kožu se koristi više ricinusovog ulja (do 30%), dok za suvu kožu treba manje (oko 10%).

Mešavinu nanesite na suvo lice, lagano masirajte, a zatim stavite toplu vlažnu krpu na lice da olakšate uklanjanje nečistoća. Na kraju obrišite višak ulja.

Međutim, neke korisnice primećuju da im ricinusovo ulje može izazvati iritaciju. "Ricinusovo ulje mi je uzrokovalo grozne crvene bolne bubuljice", priznaje jedna korisnica. U tom slučaju, možete koristiti samo lagana ulja kao što su suncokretovo ili lesnikovo.

Najbolje kombinacije ulja

Kreiranje sopstvenih mešavina omogućava vam da napravite savršenu kombinaciju za vaše potrebe. Evo nekoliko dokazanih kombinacija:

1. Mešavina za masnu kožu

  • 15 ml lesnikovog ulja
  • 10 ml ulja semenki grožđa
  • 5 ml jojobinog ulja
  • 8 kapi eteričnog ulja sjemena mrkve
  • 8 kapi eteričnog ulja širokolisne lavande

2. Mešavina za suvu kožu

  • 15 ml ulja semenki grožđa
  • 10 ml ulja ploda divlje ruže
  • 5 ml ulja pšeničnih klica
  • 10-12 kapi eteričnog ulja sjemena mrkve

3. Mešavina za područje oko očiju

  • 3g shea butera
  • 2g ulja pšeničnih klica
  • 5g ulja ploda divlje ruže
  • 2 kapi eteričnog ulja sjemena mrkve
  • 1 kapsula vitamina E

Gde kupiti kvalitetna biljna ulja?

Kvalitet ulja je ključan za uspeh u prirodnoj negi. "Oshadhi ulja su vrhunska i bazna i eterična", preporučuje jedna korisnica. Drugi dobri proizvođači uključuju Probotanic, Bergland i Primaveru.

Ulja možete naći u:

  • Prodavnicama zdrave hrane
  • Biljnim apotekama
  • Internet prodavnicama (Melissa Biokozmetika, Maslina, Euromarket)

Pri kupovini obratite pažnju na sledeće:

  • Ulja treba da budu hladno ceđena i nerafinisana
  • Proverite rok trajanja - ulja se mogu pokvariti
  • Tamna staklena ambalaža štiti ulje od svetlosti

Česta pitanja o biljnim uljima za lice

1. Da li mogu potpuno da zamenim kreme uljima?

Mnoge žene uspešno koriste samo ulja umesto kremi, posebno uveče. Međutim, neke preferiraju kombinaciju - ulja uveče, kreme ujutru, posebno ako koriste zaštitu od sunca.

2. Koliko dugo traju rezultati?

Za vidljive rezultate obično je potrebno nekoliko nedelja redovne upotrebe. "Treba se duže vremena koristiti da bi se koza zaista polepšala", ističu korisnice.

3. Da li ulja mogu izazvati alergijske reakcije?

Da, posebno eterična ulja. Uvek testirajte novi proizvod na manjem delu kože pre široke upotrebe.

4. Da li mogu koristiti ulja leti?

Možete, ali pazite na fototoksična eterična ulja (npr. citrusna) koja mogu izazvati pigmente ako se izlažete suncu.

Zaključak

Prirodna nega lica biljnim uljima može doneti izuzetne rezultate za sve tipove kože - od masne i problematične do suve i zrele. Ključ uspeha leži u izboru pravih ulja za vaš tip kože, pravilnoj primeni i strpljenju dok koža ne prilagodi novom načinu nege.

Kao što jedna iskusna korisnica kaže: "Nakon što sam počela da koristim ulja, koža mi je nikad bolja. Uštedela sam gomilu para, a rezultati

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.