Mikrodermoabrazija i dermoabrazija - Sve što treba da znate
Kompletan vodič o mikrodermoabraziji i dermoabraziji - iskustva, preporuke, postupak tretmana, oporavak i rezultati. Otkrijte koje probleme rešavaju i gde ih raditi.
Mikrodermoabrazija i dermoabrazija - Sve što treba da znate
Šta je mikrodermoabrazija?
Mikrodermoabrazija je minimalno invazivna kozmetička procedura koja uklanja površinski sloj mrtvih ćelija kože (stratum korneum). Efikasno redukuje fine bore, fleke na licu i sitne ožiljke od akni. Ovim postupkom se stimuliše obnavljanje kožnih ćelija i stvaranje kolagenih vlakana.
Postupak se zasniva na dejstvu mikrokristala ili dijamantskih glava koji se sistemom aspiracije nanose na kožu, vršeći piling i čineći kožu glatkom. Rezultati su konzistentni i trajni - koža se nakon tretmana brzo poboljšava, a pacijent može nastaviti sa svakodnevnim aktivnostima.
Kako se obavlja tretman?
Tretman podrazumeva površnu, plitku abraziju epiderma kože. Mikrodermoabrazija se može kombinovati i sa hemijskim pilingom što pojačava dejstvo. Postupak traje oko 30 minuta, a potrebno je uraditi u proseku 4 tretmana u razmaku od 2 do 3 nedelje.
Koje probleme rešava mikrodermoabrazija?
- Suncem oštećenu kožu
- Hiperpigmentaciju (starčeke pege)
- Ožiljke kao posledicu akni
- Reviziju manjih ožiljaka
- Proširene pore
- Pliće bore
Da li je tretman bolan?
Tretman je bezbolan i obavlja se bez lokalne anestezije. Može se osetiti blago peckanje ili nelagodnost, ali nije bolno. Nakon tretmana može doći do blagog crvenila koje obično nestaje za nekoliko sati.
Preduslovi za tretman
Preuslov za obavljanje tretmana je da koza bude zdrava i neosetljiva. Pre tretmana ne treba koristiti agresivne preparate koji bi mogli da iritiraju kožu.
Priprema lica pre tretmana
Pacijent treba da ima čisto lice bez šminke i bez stavljanja bilo kakvih krema pre samog tretmana. Preporučuje se izbegavanje sunčanja nedelju dana pre tretmana.
Oporavak nakon tretmana
Nakon tretmana lice se ne sme izlagati suncu zbog iritacije i rizika od stvaranja dodatnih pigmentacija. Nakon smirivanja lica (nekoliko nedelja), može se normalno izlagati suncu uz upotrebu krema sa visokim SPF faktorom.
Oporavak zavisi od tipa kože i intenziteta tretmana. U proseku traje od 1 do 7 dana. U tom periodu koža može biti crvena i može doći do blagog ljuštenja.
Koliko često se preporučuje raditi mikrodermoabraziju?
Preporučuje se dva puta godišnje za održavanje rezultata. Za rešavanje specifičnih problema može biti potrebna serija od 4-6 tretmana.
Dijamantska vs kristalna mikrodermoabrazija
Postoje dve glavne vrste mikrodermoabrazije:
- Kristalna mikrodermoabrazija - koristi mikrokristale aluminijum oksida
- Dijamantska mikrodermoabrazija - koristi dijamantske glave različitih granulacija
Dijamantska varijanta se smeka manje agresivnom i pogodnijom za osetljivu kožu. Takođe ne ostavlja prašinu od kristala koja može iritirati kožu ili pluća.
Razlike između mikrodermoabrazije i dermoabrazije
Dok je mikrodermoabrazija površinski tretman, dermoabrazija je dublja i invazivnija procedura:
- Dermoabrazija zahvata dublje slojeve kože
- Zahteva duži period oporavka (do 2 nedelje)
- Može ostaviti kraste na koži
- Rezultati su dramatičniji, ali i rizik veći
- Preporučuje se samo za ozbiljnije kožne probleme
Iskustva i saveti
Na osnovu brojnih iskustava, evo najvažnijih saveta:
- Uvek idite kod stručnog lica - dermatologa ili obučenog kozmetičara
- Pre tretmana konsultujte dermatologa ako imate problematičnu kožu
- Ne štedite na tretmanu - jeftine varijante često daju loše rezultate
- Planirajte tretmane u hladnijem periodu godine (jesen/zima)
- Koristite kreme sa visokim SPF faktorom nakon tretmana
- Za najbolje rezultate, kombinujte sa drugim tretmanima kao što su hemijski pilinzi
Za koje probleme mikrodermoabrazija ne pomaže?
Mikrodermoabrazija nije efektivna za:
- Duboke ožiljke u vidu rupica (može ih učiniti još uočljivijim)
- Keloidne ožiljke
- Ožiljke starije od nekoliko godina
Česta pitanja
Da li mikrodermoabrazija pomaže za akne?
Mikrodermoabrazija može pomoći u prevenciji akni čišćenjem pora, ali se ne preporučuje kada su akne upaljene. Prvo treba smiriti upalu, pa tek onda raditi mikrodermoabraziju.
Može li se raditi leti?
Nije preporučljivo zbog jakog sunca. Idealno vreme je od oktobra do maja. Ako se ipak radi leti, potrebno je izbegavati sunce nedelju dana i koristiti kreme sa visokim SPF.
Koliko tretmana je potrebno za vidljive rezultate?
Minimum 3-4 tretmana u razmaku od 2-3 nedelje. Za ozbiljnije probleme (ožiljci, duboke bore) može biti potrebno 6-10 tretmana.
Da li je bezbedna za mladu kožu?
Da, mikrodermoabrazija je bezbedna i za mladu kožu, ali nije preporučljivo raditi je preventivno bez potrebe. Uvek je bolje prvo konsultovati dermatologa.
Zaključak
Mikrodermoabrazija je siguran i efektivan tretman za poboljšanje kvaliteta kože, uklanjanje fleka i plićih ožiljaka, te smanjenje proširenih pora. Ključ uspeha leži u pravilnom izboru stručnog lica, redovnim tretmanima i pravilnoj nezi kože nakon postupka.
Za najbolje rezultate, kombinujte mikrodermoabraziju sa drugim tretmanima kao što su hemijski pilinzi i redovnim čišćenjem lica. Ne očekujte čuda posle jednog tretmana - vidljivi rezultati dolaze sa vremenom i upornošću.