Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja

Marcipan Blog 2024-11-23

Sve što treba da znate o kondilomima uzrokovanim HPV virusom: simptomi, dijagnoza, načini lečenja i prevencija. Saveti za borbu protiv ovog neprijatnog problema.

Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja

Kondilomi, poznati i kao virusne bradavice ili polne bradavice, predstavljaju neprijatan problem uzrokovan humanim papiloma virusom (HPV). Ova bolest se prenosi polnim putem i može izazvati veliku nelagodu, kao i strah od mogućih komplikacija. U ovom članku ćemo detaljno razmotriti simptome, dijagnozu, načine lečenja i prevenciju kondiloma.

Šta su kondilomi i kako nastaju?

Kondilomi su posledica infekcije HPV virusom koji se prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože, najčešće u genitalnom regionu. Postoji preko 80 tipova HPV virusa, a oko 30 njih izaziva polne kondilome. Neki od tipova (kao što su HPV 16 i 18) mogu dovesti do razvoja kancera, dok drugi (kao HPV 6 i 11) obično ne izazivaju ozbiljnije zdravstvene probleme.

Simptomi i klinička slika

Kondilomi se najčešće javljaju u anogenitalnoj regiji. Kod žena se obično nalaze na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, dok kod muškaraca se pojavljuju na prepucijumu, frenulumu i sulcusu coronariusu penisa.

Karakteristične su mekane, izdužene papilomatozne tvorevine često na peteljci, sa površinom koja podseća na karfiol. U početku su male, ali mogu narasti i postati vrlo voluminozne. Moguće je i sekundarna infekcija, maceracija i krvavljenje.

Dijagnoza kondiloma

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, ali je važno potvrditi je histološkim, ultrastrukturnim i imunološkim ispitivanjima. Zbog mogućnosti pogrešne dijagnoze, preporučuje se konsultacija sa više stručnjaka pre početka terapije.

U nekim slučajevima, stanje koje liči na kondilome može biti polipoza koja nastaje zbog povećanog lučenja vaginalnog sekreta i obično prolazi sama od sebe.

Načini lečenja

Lečenje kondiloma je individualno i može biti:

  • Krioterapija - spaljivanje tečnim azotom; bezbolna metoda koja se ponavlja na svaka 3-4 dana do nestanka bradavica
  • Laser - dobra metoda za unutrašnje kondilome (vaginalne i rektalne)
  • Podofilotoxin (Podomin) - 0.5% rastvor koji se nanosi na bradavice
  • Trihlorsirćetna kiselina i 5-fluoracil krema - lokalni preparati za tretiranje bradavica
  • Hirurško uklanjanje - za veće i upornije promene

Važno je napomenuti da sve ove metode leče samo manifestacije HPV virusa, a ne i sam virus. Nakon lečenja, preporučuje se apstinencija od polnih kontakata tokom terapije kako bi se sprečilo širenje virusa.

Kondilomi kod trudnica

Kondilomi se često pojavljuju kod trudnica i tada pokazuju ubrzano širenje zbog pada imuniteta. Lečenje se mora sprovoditi tokom cele trudnoće, a najčešće se koristi laserska vaporizacija.

Prevencija: HPV vakcine

U Srbiji su dostupne vakcine protiv HPV virusa (Cervarix i Gardasil) koje štite od najopasnijih tipova virusa koji mogu dovesti do raka grlića materice. Vakcine se preporučuju devojkama između 9 i 26 godina, a daju se u tri doze.

Iako vakcine ne leče već postojeću infekciju, one mogu sprečiti infekciju novim tipovima virusa i razvoj raka grlića materice u budućnosti. Kliničke studije pokazale su visoku efikasnost ovih vakcina.

Zaključak

Kondilomi predstavljaju neprijatan problem, ali uz pravovremenu dijagnozu i adekvatno lečenje mogu se uspešno kontrolisati. Važno je konsultovati više stručnjaka pre početka terapije i obratiti pažnju na preventivne mere, kao što je vakcinacija protiv HPV virusa.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.